درد سينه از جمله دردهاييست كه خانم‌ها در شرايط و دوره‌هاي مختلف ممكن است آن را تجربه كنند. اين درد اغلب به دليل تغييرات هورموني در بافت سينه‌ها رخ مي‌دهد كه به تغييراتي كه در بدن فرد رخ مي‌دهد مرتبط مي‌شود. دوران قاعدگي از جمله معمول‌ترين مواقعي است كه ممكن است فرد در سينه‌هاي خود دردي احساس كند. بنابراين درد سينه مي‌تواند در بين خانم‌ها بسيار معمول باشد. اما در اين مطلب سعي داريم تا دلايل مختلفي كه منجر به ايجاد درد سينه در خانم‌ها مي‌شود را بررسي كنيم و به شما بگوييم چه زماني ممكن است نياز باشد به خاطر اين درد به پزشك مراجعه كنيد.

درد سينه را در دو دسته دوره‌اي و غير دوره‌اي تقسيم مي‌كنند. دردهايي كه به سيكل قاعدگي مرتبط مي‌شود را درد دوره‌اي مي‌خوانند. اين درد معمولا قبل يا بعد از دوره قاعدگي در سينه فرد احساس مي‌شود. درد غير دوره‌اي نيز ممكن است علل متعددي داشته باشد و نشانه يك آسيب باشد. گاهي ممكن است درد غير دوره‌اي به ماهيچه‌ها يا بافت اطراف سينه مرتبط باشد اما در سينه‌ها احساس شود. اين نوع درد سينه نسبت به درد دوره‌اي غيرمعمول‌تر است و تشخيص علت آن نيز مي‌تواند سخت‌تر باشد.


علل درد سينه چيست؟

همانطور كه به آن اشاره شد، درد سينه با دلايل مختلفي ممكن است رخ دهد. دو علت معمول آن نوسانات هورموني و وجود فيبروكيست در سينه است.
درد سينه در خانم­‌ها نشانه چيست؟
اغلب مواقع درد سينه به دليل نوسانات هورموني در دوران قاعدگي رخ مي‌دهد.


درد سينه به علت نوسانات هورموني

دوره قاعدگي موجب ايجاد نوسان در هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون در خانم‌ها مي‌شود. اين دو هورمون مي‌توانند موجب ايجاد ورم در سينه‌ها و احساس درد در آن‌ها شوند. اغلب خانم‌ها با بالاتر رفتن سنشان ممكن است اين درد را بيشتر احساس كنند چرا كه معمولا سن يكي از فاكتورهاي حساسيت بيشتر به اين هورمون‌ها است. اگر درد سينه به علت نوسانات هورموني باشد معمولا بايد آن را دو يه سه روز مانده به دوران قاعدگي احساس كنيد. هرچند اين درد در افراد مختلف متفاوت است، برخي ممكن است درد سينه را در طول دوران قاعدگي نيز داشته باشند اما معمولا دو يا سه روز پيش از آن بيشترين دوره درد خواهد بود.

علاوه بر قاعدگي، دوران بلوغ و بارداري نيز از جمله دلايل ديگر درد سينه در اثر تغييرات هورموني خواهند بود چرا كه در هر دو اين نوسانات بوجود مي‌آيد.


وجود كيست در سينه

به مرور زمان تغييراتي در بافت سينه‌هاي خانم‌ها رخ مي‌دهد كه موجب جايگزين شدن چربي به جاي بافت سينه مي‌شود. يكي از عوارض اين مساله بوجود آمدن كيست و بافت‌هاي فيبري است كه به آن تغييرات فيبروكيستي يا بافت فيبروكيستيك سينه گفته مي‌شود. فيبروكيست‌ها هميشه ايجاد درد نمي‌كنند اما مي‌توانند يكي از علل درد سينه باشند. وجود فيبروكيست در سينه موجب بالارفتن حساسيت سينه‌ها و ايجاد ورم يا بافت‌هاي ناهماهنگ مي‌شوند كه معمولا با دست زدن احساس مي‌شوند. فيبروكيست‌ها در نواحي بالايي و بيروني سينه خودشان را نشان مي‌دهند.


درد سينه در دوران شيردهي

تغذيه كودك با شيرمادر فوايد بسياري دارد اما بدون درد و سختي نيست. درد سينه در دوران شيردهي ممكن است به دلايل مختلفي رخ دهد:

    ماستيت (Mastitis)

ماستيت يا ورم پستان به دليل عفونت در مجاري شيردهي رخ مي‌دهد كه مي‌تواند با خارش، احساس سوزش يا ورم نيز همراه باشد. از علائم ديگر آن مي‌توان به تب و لرز يا تغيير رنگ در سينه اشاره كرد. با مراجعه به پزشك و مصرف آنتي بيوتيك‌هاي مناسب اين مشكل برطرف خواهد شد.

    Engorgement

اين مشكل زماني بوجود مي‌آيد كه سينه‌هاي مادر بيش از حد شير داشته باشد. در اين صورت سينه بزرگ‌تر از اندازه معمول خود شده و احساس درد و حتي كشيده شدن پوست بوجود مي‌آيد. در اين صورت بهتر است شير را تخليه كنيد تا درد و اين احساس تورم برطرف شود.

    شيرخوردن نامناسب كودك

گاهي ممكن است كودك نتواند به درستي سينه مادر را گرفته و شير بنوشد در اين صورت ممكن است درد سينه را احساس كنيد. مي‌تواند با يك مشاور پزشكي در اين زمينه صحبت كنيد ا راهكار مناسب شيردادن به كودك را به شما آموزش بدهد تا چنين دردي را احساس نكنيد.
  عوارض و علائم يائسگي و راهكارهايي براي كاهش آ‌‌ن‌ها


رژيم غذايي

شايد جالب باشد بدانيد غذاهايي كه غذاها نيز ممكن است موجب درد سينه شوند. خانم‌هايي كه رژيم غذايي ناسالم دارند، مثلا مواد غذايي پرچربي يا كربوهيدرات‌هاي تصفيه شده مي‌خورند بيشتر در معرض درد سينه قرار دارند.


درد سينه در خانم­‌ها نشانه چيست؟
رژيم غذايي ناسالم مشكلات بسياري در بدن ايجاد مي‌كند و مي‌تواند به درد سينه نيز منتهي شود.


ساير اعضاي بدن

گاهي درد سينه هيچ ربطي به سينه‌ها ندارند و مي‌توانند به دليل وجود ناراحتي يا سوزي در قفسه سينه، بازوها يا ماهيچه‌هاي پشت رخ دهند. اين نوع درد معمولا پس از فعاليت‌هايي نظير قايقراني، اسكي روي آب و يا پارو كردن برف و فعاليت‌هاي پرتحرك اينچنيني رخ مي‌دهد.


سايز سينه

خانم‌هايي كه سينه‌هاي بزرگتري نسبت به جثه و اندامشان دارند به مرور زمان احساس ناراحتي در گردن و شانه‌ها و درد سينه خواهند داشت.


عمل جراحي سينه

پس از جراحي سينه نيز به دليل وجود زخم در بافت سينه‌ها، درد سينه را احساس خواهيد كرد. اين درد به مرور زمان با ترميم بافت‌ها نيز كاهش خواهد يافت.


مصرف دارو

برخي داروها ممكن است موجب درد سينه شوند. داروهاي ضد افسردگي، هورموني، آنتي بيوتيك‌ها و داروهايي كه براي بيماري‌هاي قلبي مصرف مي‌شوند از جمله معمول‌ترين داروها هستند كه چنين دردي را ايجاد مي‌كنند. اگر حين مصرف اين داروها در سينه خود درد احساس كرديد، مصرف دارو را به يكباره متوقف نكنيد بلكه با پزشك خود درباره درد صحبت كنيد تا به شما بگويد نياز است داروي مصرفي را كم كرده يا تغيير دهيد.


درد سينه در خانم­‌ها نشانه چيست؟
برخي داروها ممكن است منجر به احساس درد در سينه شود. پيش از اينكه سرخود مصرف دارو را متوقف كنيد با پزشك خود مشكل را در ميان بگذاريد.


سيگار كشيدن

سيگار كشيدن سطح اپينفرين بافت سينه را بالا مي‌برد كه اين مساله مي‌تواند موجب  درد سينه و يا حتي آسيب رسيدن به آن شود.


درد سينه در خانم­‌ها نشانه چيست؟
سيگار كشيدن مضرات بسياري دارد، از آسيب رسيدن به بافت سينه‌ها گرفته تا زيبايي پوست و سلامت دهان. اگر عادت به سيگار كشيدن داريد بهتر است سعي كنيد هر چه سريع‌تر نسبت به ترك سيگار اقدام كنيد.


آيا درد سينه به سرطان سينه مرتبط است؟

معمولا درد سينه ربطي به سرطان سينه (سرطان پستان) ندارد. داشتن درد يا فيبروكيست در سينه به اين معنا نيست كه احتمال داشتن سرطان پستان در شما بالا مي‌رود. هرچند وجود بافت‌هاي ناهماهنگ ممكن است تشخيص تومور را بهنگام ماموگرافي دشوار كند. اگر احساس كرديد درد سينه در يك نقطه متمركز است و هيچ نوساني در ميزان درد وجود ندارد به پزشك مراجعه كنيد. براي تشخيص دقيق‌تر علت درد سينه روش‌هاي مختلفي وجود دارد:

    ماموگرافي. پزشك از تست عكسبرداري براي تشخيص غيرعادي بودن بافت سينه استفاده مي‌كند.
    التراساوند. اسكن التراساوند مي‌تواند با وضوح بهتري بافت سينه را نشان دهد. پزشكان از اين روش براي تشخيص ناهماهنگي‌ها و بافت‌هاي فيبروكيستيك در سينه فرد استفاده مي‌كنند.
    ام آر آي. MRI مي‌تواند جزييات بيشترري از بافت سينه به نمايش بگذارد كه معمولا در مواقعي كه ممكن است احتمال وجود ضايعات سرطاني در سينه وجود داشته باشد پيشنهاد مي‌شود.
    بايوپسي. در اين روش قسمتي از بافت سينه را برداشته و مور آزمايش قرار مي‌دهند تا در صورت وجود سلول سرطاني آن را تشخيص داده و برطرف كنند.

درد سينه در خانم­‌ها نشانه چيست؟
حتما نيازي نيست دچار سينه درد باشيد كه بخواهيد به پزشك زنان مراجعه كنيد. اين كار را حتما در چك آپ‌هاي ساليانه خود قرار دهيد تا در صورت وجود كوچك‌ترين علائم سرطان سينه بتوانيد خيلي سريع‌تر نسبت به پيشگيري يا درمان آن اقدام كنيد.

انجام هر يك از اين آزمايش‌ها براي تشخيص سرطان پستان الزامي است اما نشانه وجود سرطان پستان نيست و اگر پزشكي برايتان چنين آزمايش‌هايي تجويز كرد نيازي نيست از همان ابتدا نگران وجود سرطان باشيد بلكه بهتر است بگذاريد اين آزمايشات انجام شود تا نتيجه آن مشخص كند كه مشكل از چيست.


براي كاهش درد سينه چه كارهايي بايد انجام داد؟

معمولا براي كاهش يا درمان درد سينه بخصوص در زماني كه درد سينه دوره‌اي است مي‌توانيد يكي از روش‌هاي زير را استفاده كنيد. هرچند پيش از آن شايد بهتر باشد با پزشك خود مشورت كنيد تا با دانستن سن و سال شما، سابقه پزشكي و علت درد سينه به شما روش درماني صحيحي را پيشنهاد كند. براي درد سينه غيردوره‌اي نيز بايد با توجه به علت درد نسبت به كاهش و درمان آن اقدام كرد.


  بيماري ايدز (HIV) چيست از علائم تا راه‌هاي انتقال و درمان

اما اين روش‌ها نيز ممكن است كارساز باشند:

    سوتين خيلي تنگ نپوشيد و اگر درد دوره‌اي شدت گرفت به مدت ۲۴ ساعت سوتين ساپورتي به تن كنيد.
    مصرف سوديم را كاهش دهيد.
    كلسيم مصرف كنيد.
    داروهايي براي تنظيم هورمون‌ها مصرف كنيد (تجويز پزشك)
    مسكن نظير استامينوفن يا ايبوپروفن براي كاهش درد استفاده كنيد. اما بهتر است مصرف اين نوع داروهاي كاهش درد را نيز تحت كنترل داشته باشيد چرا كه ممكن است يكي از دلايل انواع سردرد باشند.
    ويتامين E نيز مي‌تواند به كاهش درد سينه كمك كند. اغلب پزشكان اين ويتامين را با دوز خاصي به بيمار تجويز مي‌كنند. حتما با پزشك خود درباره ميزان مصرف داروها مشورت كنيد تا كمتر يا بيش از حد مجاز دارويي را مصرف نكنيد.

چه زماني براي درد سينه به پزشك مراجعه كنيم؟

    اگر درد سينه ناگهاني بود و با درد ققسه سينه، احساس خواب رفتگي در هر يك از اندام‌ها يا مورمور شدن همراه بود سريعا به پزشك مراجعه كنيد. اين‌ها علائم حمله قلبي هستند و بايد حتما تحت مراقبت پزشك قرار بگيريد.
    اگر درد به قدري زياد بود كه شما را از فعاليت روزانه باز مي‌دارد.
    درد بيش از دو هفته طول كشيده باشد.
    درد سينه همراه با احساس تورم يا وجود بافت ناهمگون در سينه همراه باشد. بخصوص بافتي كه به مرور زمان احساس مي‌كنيد در حال رشد است.
    درد در يك ناحيه خاص متمركز است و به مرور زمان شدت درد بيشتر مي‌شود.

درد سينه در خانم­‌ها نشانه چيست؟
مراجعه به پزشك به اين معنا نيست كه شما حتما يك بيماري خطرناك داريد. مشورت با پزشك متخصص بي‌خطرترين روشي است كه مي‌توانيد براي تشخيص درد يا مشكلات جسمي خود به كار بگيريد.

هنگام مراجعه به پزشك ممكن است از شما سئوالاتي پرسيده شود كه شايد لازم باشد پيش از مراجعه بدانيد و به آن‌ها دقت كنيد تا بتوانيد به پزشك در تشخيص علت درد سينه كمك كنيد.

    درد سينه چه زماني آغاز شده است؟
    چه چيزي اين درد را افزايش داده و چه چيزي موجب تسكين آن شده است؟
    آيا درد در طول دوره قاعدگي بيشتر مي‌شود؟
    نوع دردي كه احساس مي‌كنيد چگونه است؟ (همراه با سوزش يا درد موضعي و موارد اينچنيني)
    ميزان درد چگونه است؟ (شايد لازم باشد درد را از يك تا ۱۰ امتيازدهي كنيد.)

با پاسخ‌ها و معاينه اوليه، پزشك تشخيص مي‌دهد درد سينه ممكن است به چه علت رخ داده باشد. براي اطمينان نيز آزمايشاتي از جمله ماموگرافي پيشنهاد مي‌شود تا بافت سينه مورد بررسي قرار بگيرد.


سخن پاياني

درد سينه نيازي نيست نگران كننده باشد اما نبايد به آن بي توجهي شود. با توجه به نكاتي كه گفته شد مي‌توانيد بهتر تشخيص دهيد درد سينه شما به دليل نوسانات هورموني است يا ممكن است دليل جدي‌تري داشته باشد. از مراجعه به پزشك هراسي نداشته باشيد چرا كه درد سينه قرار نيست هميشه منجر به سرطان پستان شود بنابراين بدون نگراني به پزشك مراجعه كنيد و آزمايشات داده شده را انجام دهيد تا مشكل شما به درستي تشخيص داده شده و برطرف شود.

منبع: استادكار